نحوه صحیح نگهداری vhs

نحوه صحیح نگهداری از فیلم های قدیمی VHS

افت کیفیت نوارهای VHS ,HI-8, Mini DV,VHS-C به چند عامل بستگی دارد:

 زمان، محیط، جابه‌جایی و استفاده.

 اکنون این عوامل را با هم بررسی می‌کنیم:

 

زمان: با گذشت زمان، قطعات نوارهای ویدئو کم‌کم بی‌کیفیت می‌شوند. از همه مهم‌تر اینکه اجزای مغناطیسی که حاوی اطلاعات تصویری هستند ناپایدارند و ویژگی‌های فیزیکی آنها تغییر می‌کند.

 

محیط: محیطی که شما نوارهای ویدئو را نگه می‌دارید ممکن است فرایند افت کیفیت را شتاب دهد. اجزای مغناطیسی به عوامل محیطی مانند نوسانات دما، دمای خیلی زیاد، رطوبت، آلودگی و نور خورشید پاسخ می‌دهند.

 
جابه‌جایی و حمل: وقتی نوارها به طور صحیح حمل یا جابه‌جا نشوند افت کیفیت سرعت می‌یابد. از زمین انداختن و مدام این طرف و آن طرف بردن نوارها بپرهیزید. نوارها به راحتی گرد و خاک، کثیفی و چربی را به خود جذب می‌کنند.
 

استفاده: کیفیت نوار چرخان هم اهمیت دارد. اگر نوارچرخان جابه‌جا شود ممکن است نوار را بکشد یا پاره کند و نوار به درستی جمع نشود. نوارچرخان کثیف هم ذرات ریز کثیفی را به خط‌وخش‌های بزرگ روی نوار مبدل می‌کند. بنابراین، هر بار که نوار پخش می‌شود بیشتر فرسوده می‌شود، زودتر از بین می‌رود و کیفیتش افت می‌کند.

 

نحوه مراقبت از نوارهای VHS

برای مراقبت و حفظ نوارهای VHS قدیمی که کلی خاطره با آنها دارید و لحظات به‌یادماندنی و ارزشمند جشن‌ها، میهمانی‌ها و گردش‌هایتان روی آنها ضبط شده است، مراحل زیر را حتماً انجام دهید:

وقتی از نوارها  استفاده نمی‌کنید آن را در جعبه خودش نگهداری کنید.

نوار را در حالتی که روی آن به سمت بالاست در مکانی خنک، خشک و تاریک نگه دارید.

هنگام جابه‌جا کردن نوار خوب دقت کنید و مراقب باشید. آن را زمین نیندازید یا بخش فیلم نوار را لمس نکنید.

وقتی تماشای فیلم به اتمام رسید، همیشه قبل از انبار کردن و گذاشتن سر جای خود، نوار را به اول برگردانید. با این کار، نوار مثل روز اول سفت و محکم می‌ماند و شل نمی‌شود.

نوار را دور از نور مستقیم خورشید و گرما نگه دارید.

نوار را دور از بلندگو و مغناطیس قرار دهید.

وقتی فیلم تمام شد، هرگز نوار را در دستگاه پخش به حال خود رها نکنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *